Za dva roky touhle dobou budeme už několik měsíců znát prvního olympijského vítěze v nové disciplíně sportovní lezení, která se představí v roce 2020 na hrách v Tokiu. Jestli lezení trvale zůstane olympijským sportem, uvidíme teprve po japonské zkušenosti. Bylo by škoda, pokud ne, protože existuje reálná šance, že na bednu dosáhne v současnosti nejlepší lezec světa Brňan Adam Ondra. A je možné, že ho jednou budou následovat další talentovaní sportovci z Čech, protože tenhle sport se u nás těší dlouhodobě velké oblibě.
Cesta k budoucím úspěchům je trnitá a vede přes stovky hodin práce s dětmi na všech úrovních. Výsledky pak nejlépe porovnají závody. Ty poslední se u lezeckého "potěru" konaly v Lanškrouně a už deset let nesou název O lanškrounskou korunu. 88 sportovců tří věkových kategorií se sešlo na Českém poháru mládeže U14 tuto sobotu. Domácí horolezci nejdříve sundali několik set chytů starých cest, které vydrbali, tak aby se daly použít znovu a stavěč s evropským renomé Honza Šolc z nich spolu s kolegou nastavěli kvalifikační a finálové cesty.
Z lanškrounského sportovního týmu se závodů účastnilo 8 lezců. Ti ostatní přijeli ze Zlína, Ostravy, Prahy, Brna, Jeseníku, Jihlavy, Liberce, Trutnova i Ústí nad Labem. Lucka Marešová s Martinou Dušánkovou pak zůstaly první pod čarou, což mrzelo především Martinu, protože to bylo po zbytečné chybě. Ale tak už to ve sportu chodí. Nejúspěšněji ve finále zabojoval Vašek Semerád, ale byla z toho jen pomyslná "bramborová medaile". Viktoru Teichmannovi i Lukáši Hacurovi se doma dařilo a oba ve svých kategoriích dosáhli na šestou pozici, což byl pro ně letos nejlepší výsledek. Bára Semerádová naopak drží šestou pozici už třetí závod za sebou. Leontýna Dománková byla sedmá a hned za ní skončila Sára Felcmanová.
K vidění bylo leccos, jak dokládají fotografie, ale vynikající výkon předvedl především Adam Adamovský, který vyhrál kategorii U14 rozdílem třídy, když všechny čtyři cesty topoval. Sympatický kluk leze často venku na skalách a je to na jeho výkonnosti hodně patrné. "Nejraději to mám ve Slovinsku v Ospu nebo v Německu ve Frankenjuře. Nejvíce si cením přelezu cesty s obtížností 8B," pochlubil se Adam svým letošním maximem.
Podobně úspěšně si s finálovou cestou poradila také Karolína Gendová z Ostravy, když se ve stejné věkové kategorii i cestě dokázala popasovat i se stropem. Veliké drama až do finále předváděl také Jára Šikula s Honzou Štípkem v U12. V poslední kvalifikační cestě dokázal Honza překonat nejen Jardu, ale snad i fyzikální zákony. Mrštným skokem přelstil místo obtížné i pro o hlavu vyšší lezce a boj dotáhl do topu. Ve finále znovu bojoval hodně se svou výškou, ale ač se mu do přešahu připletlo lano, na celkové prvenství to stačilo.
"Vždycky jsem na konci rád, že se nikomu nic nestalo a závody proběhly tak, aby byli všichni spokojení. Cením si i party lidí, kteří se okolo nich točí. Každý ví, co má dělat a tím méně práce mám já," přiznal na závěr Jirka Černohous, ředitel závodu.
František Teichmann
VÝSLEDKY
U10 - dívky
1. Klára Preislerová Green Trees Monkeys
2. Sára Capandová Vertikon Zlín
3. Adéla Bodanská Vertikon Zlín
U10 - chlapci
1. Lukáš Uherec Hovrch Nové Město n. Metují
2. Adam Paar Hovrch Nové Město n. Metují
3. Jaroslav Ambroz Flasch Wall z.s.
U12 - dívky
1. Anika Škopová Green Trees Monkeys
2. Viktorie Konečná Vertikon Zlín
3. Natálie Paarová Hovrch Nové Město n. Metují
U12 - chlapci
1. Jan Štípek Rock Empire lezecká stěna Ústí nad Labem
2. Jaroslav Šikula Climbing Technology, lezeckytrenink.cz, Triop
3. Lukáš Trávníček HO Pavoučci Liberec
U14 - dívky
1. Karolína Gendová Tendon Blok Ostrava
2. Barbora Bernandová HO Jihlava
3. Hana Šikulová Climbing Technology, lezeckytrenink.cz, Triop
U14 - chlapci
1. Adam Adamovský TJ Baník Kaviná, Tendon Blok Ostrava
2. Štěpán Bulena Climbing Technology, lezeckytrenink.cz, Triop
3. Vilém Jančuš Rocky Monkeys, Sokol Brno 1
foto František Teichmann